Με το... ενάμιση πόδι στο Ευρωπαϊκό οι γυναίκες, 61-46 την Πολωνία!

Δημοσιεύθηκε στην κατηγορία Γυναικείο Μπάσκετ
23 Ιουνίου 2013

Το πρώτο βήμα για την πρόκριση στην τελική φάση του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος του 2015 έκανε η Eθνική Γυναικών. Μετά από ένα πολύ καλό παιχνίδι επικράτησε της Πολωνίας με 61-46 στο κλειστό της Εργάνης και πλέον καλείται να υπερασπιστεί τη διαφορά των 15 πόντων στον επαναληπτικό της προσεχούς Τρίτης.

Η Ελλάδα ξεκίνησε καλύτερα τον αγώνα και με όπλο την άμυνά της ξέφυγε με 15-8 και 23-10 με τη Σπανού να έχει  9 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο. Οι παίκτριες του αντιπροσωπευτικού μας συγκροτήματος συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και στο τέλος του δευτέρου δεκαλέπτου προηγήθηκαν 31-22.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η ελληνική ομάδα μπήκε δυνατά και κατάφερε και έφερε τη διαφορά στο +16 (41-25 στο 28ο λεπτό) με πόντους από Χατζηνικολάου και Σπανού και βασικό όπλο την άμυνα. Η Πολωνία μείωσε (43-35) στις αρχές του τέταρτου δεκαλέπτου, αλλά η Ελλάδα οδήγησε ξανά τη διαφορά σε διψήφια τιμή (47-35). Η λήξη της αναμέτρησης βρήκε την ελληνική ομάδα στο +15 (61-46) με δύο εύστοχες προσπάθεις της Παπαμιχαήλ και με βολές από τις Σπανού και Χατζηνικολάου.

Δεκάλεπτα: 23-10, 31-22, 43-30, 61-46

Ελλάδα (Δικαιουλάκος): Καλέντζου, Δημητράκου 9 (7ρ.), Χατζηνικολάου 8 (9ρ., 2ασ.), Νικολοπούλου, Σπυριδοπούλου 2, Παπαμιχαήλ 12 (4ρ.), Λύμουρα 6 (4ασ.), Σωτηρίου 6, Σκιαδοπούλου, Σπανού 18 (1 τρ. 8ρ.), Κοσμά..

Πολωνία (Βινίτσκι): Οβτσάρζακ 2, Πάβλακ 11 (3), Σκόρεκ 1, Μίσιεκ, Σζοτ 6, Γουάλις 2, Κοτζ 2, Μαγιέφσκα, Ίντσζακ 11, Λετσιγέφσκα 4, Σκέμπελ 7 (1)

ΔΗΛΩΣΕΙΣ
Τζώρτζης Δικαιουλάκος (Προοπονητής): «Παίξαμε τα πρώτα τέσσερα από τα συνολικά οκτώ
δεκάλεπτα των αναμετρήσεων με την Πολωνία. Είχαμε συγκέντρωση στην άμυνα και αυτό μας κρατούμε στο ματς διότι δεν βρεθήκαμε σε καλή μέρα επιθετικά. Δεν μας στοίχισε όμως αυτό. Η Πολωνία έβγαλε λαγούς από το καπέλο της με τρίποντα που πέτυχαν παίκτριες που είχαν ελάχιστη ως τώρα συμμετοχή. Γενικά ήμασταν απίστευτοι στην άμυνα. Πάμε στην Πολωνία με την ίδια λογική που είχαμε και απέναντι στο Ισραήλ.Πάμε να κερδίσουμε τον αγώνα».

Αρτεμις Σπανου: «Μπήκαμε συγκεντρωμένες  από το πρώτο λεπτό και αυτό ήταν πολύ σημαντικό. Παίξαμε πολύ καλή άμυνα και επιβάλλαμε το ρυθμό μας και πήραμε τη νίκη με διαφορά που θα τη χρειαστούμε στον επαναληπτικό.Η αντίπαλός μας μείωσε κάποια στιγμή τη διαφορά, εμείς δεν τα παρατήσαμε και μπορέσαμε και κλείσαμε τον αγώνα στο +15. Δεν έχει κριθεί τίποτα πάμε στην
Πολωνία να παίξουμε το ίδιο σοβαρά για να πετύχουμε το στόχο μας».

Γιάτσεκ Βινίτσκι (Προπονητής): «Θεωρώ πως για μεγάλο χρονικό διάστημα μείναμε στη διεκδίκηση της νίκης. Παρά το ότι βρεθήκαμε να χάνουμε ακόμη και με 16 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο, επιστρέψαμε στο ματς και είχαμε την ευκαιρία να πάμε με μια καλή διαφορά στην Πολωνία. Δεν τα καταφέραμε, όμως, γιατί χάσαμε τη συγκέντρωση μας. Η Ελλάδα πήρε μια σπουδαία διαφορά τώρα και έχει το προβάδισμα. Τίποτα δεν έχει κριθεί, αλλά σίγουρα δεν θα είναι εύκολο να ανατρέψουμε την κατάσταση».

Αγκιένσκα Σζοτ-Χεϊμέι: «Κατάφεραν να κερδίσουν επειδή έπαιξαν σπουδαία άμυνα. Δεν μπορέσαμε να βρούμε ποτέ ρυθμό στο παιχνίδι αφού μέσω της άμυνας τους κατάφεραν να μας βγάλουν από τον ρυθμό μας. Τώρα, όμως, πρέπει να δούμε πως θα ανατρέψουμε την κατάσταση. Και στον ημιτελικό χρειάστηκε να ανατρέψουμε την κατάσταση που είχε διαμορφωθεί στο πρώτο παιχνίδι, οπότε ξέρουμε τι πρέπει να κάνουμε».