Δυσκολεύτηκε, αλλά… έγραψε ιστορία ο Ολυμπιακός!

Δημοσιεύθηκε στην κατηγορία Βόλεϊ
04 Νοεμβρίου 2018

Ο κάτοχος του ρεκόρ για το μεγαλύτερο σερί νικών στη Volleyleague είναι από σήμερα (04/11) ο Ολυμπιακός, ο οποίος επιβλήθηκε 3-2 σετ του… κατόχου του προηγούμενου ρεκόρ, Ηρακλή, στη Θεσσαλονίκη.

Οι «ερυθρόλευκοι» δυσκολεύτηκαν πολύ να κάμψουν τις αντιστάσεις του «Γηραιού», ο οποίος κατάφερε να ισοφαρίσει δύο φορές. Στο τάι μπρέικ, όμως, λύγισε και δεν έβαλε φρένο στην ασταμάτητη πορεία των Πειραιωτών.

Στο πρώτο σετ ο Ολυμπιακός άρχισε να χτίζει διαφορά από τα μέσα του σετ (9-14) και δεν επέτρεψε στον Ηρακλή να ελπίσει, κάνοντας το 1-0 με 25-22.

Στο δεύτερο σετ, οι ερυθρόλευκοι έχτισαν ένα μικρό προβάδισμα, το οποίο ο Ηρακλής κατάφερε να γκρεμίσει και να πάρει τα ηνία στο 12-11. Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε ξανά στο 20-18, με όμως ένα σερί τριών πόντων με τον Αρμενάκη στο σερβίς έκανε τη «ζημιά» και έδωσε την ευκαιρία στον Ηρακλή να κάνει το 25-24. Ένα λάθος των γηπεδούχων έκανε το 25-25, όμως λάθος του Φράγκου και μπλοκ του Ντα Ρόσα έκανε το 1-1 σετ με 27-25 για τον Ηρακλή.

Με μεγάλη ανατροπή έκανε το 2-1 σετ ο Ολυμπιακός, αφού ο Ηρακλής μπήκε δυνατά και κράτησε τα ηνία μέχρι το 18-16. Ένα σερί τριών πόντων έδωσε τα ηνία στους φιλοξενούμενους (18-19), που επικράτησαν με 26-24.

Και πάλι, όμως, ο Ηρακλής βρήκε τον τρόπο να μπει στο παιχνίδι. Ένα σερί τεσσάρων πόντων από το 10-12 έδωσε του έδωσε τα ηνία (14-12), με τη διαφορά να φτάνει τους τέσσερις πόντους με 21-17. Ο Ολυμπιακός επανέφερε το σετ στον πόντο (21-20), όμως ο Ηρακλής κράτησε το προβάδισμα μέχρι τέλους και έστειλε το παιχνίδι στο τάι μπρέικ.

Στο πέμπτο σετ ο Ολυμπιακός βρέθηκε να χάνει με 9-7, όμως με ένα επιμέρους 5-1 με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Σμιτ ξέφυγε στο +2 (10-12). Ο Σμιτ συνέχισε να «πυροβολεί», πετυχαίνοντας δύο ακόμα κρίσιμους πόντους και με σύμμαχο τον Κουμεντάκη διαμόρφωσαν το 15-13.

Η διακύμανση:
1ο σετ: 5-8, 13-16, 18-21, 22-25
2ο σετ: 7-8, 16-14, 22-24, 27-25
3ο σετ: 8-6, 16-14, 21-21, 24-26
4ο σετ: 7-8, 16-13, 21-17, 25-22
5ο σετ: 6-7, 9-7, 7-10, 13-15

* Οι πόντοι του Ηρακλή προήλθαν: 8 άσσοι, 63 επιθέσεις, 9 μπλοκ, 37 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού οι πόντοι προήλθαν: 4 άσσοι, 70 επιθέσεις, 12 μπλοκ, 28 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 2-3 (22-25, 27-25, 24-26, 25-22, 13-15) σε 135΄.

Ηρακλής (Ορφανός): Ντίνας 9 (6/11 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Προύσαλης 5 (4/5 επ., 1 άσσος), Φέργκιουσον 7 (6/8 επ., 1 μπλοκ), Αρμενάκης 17 (13/43 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Ρίου Ντα Ρόσα 24 (20/40 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 47% υπ. - 24% άριστες), Σωτηρίου 18 (14/27 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ, 47% υπ. -31% άριστες) / Μπαμπαλιούτας (λ, 47% υπ. - 21% άριστες), Μπουράκης (λ), Μούχλιας, Κουκουμάκας.

Ολυμπιακός (Μουνιόθ): Μπέμε 12 (10/15 επ., 2 μπλοκ), Ανδρεάδης 6 (2/11 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Σμιτ 30 (28/41 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Τερβαπόρτι 5 (1/3 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Κουμεντάκης 18 (17/31 επ., 1 άσσος, 63% υπ. - 48% άριστες), Ραούβερντινκ 10 (8/15 επ., 2 μπλοκ, 60% υπ. - 30% άριστες) / Δαρίδης (λ, 43% υπ. - 24% άριστες), Στεφάνου (λ, 43% υπ. - 24% άριστες), Χριστοφιδέλης, Ζουπάνι, Στιβαχτής, Φράγκος 5 (4/9 επ., 1 μπλοκ, 65% υπ. - 35% άριστες).

Εντυπωσιακή νίκη επί του Εθνικού Αλεξανδρούπολης πήρε ο Φοίνικας Σύρο . Μετά από τρία ματς (έχει αναβληθεί η πρεμιέρα), οι Συριανοί πανηγύρισαν την πρώτη τους νίκη, στο ντεμπούτο του Ράτκο Παβλίσεβιτς στον πάγκο και οδήγησαν τον ακριτικό σύλλογο στην πρώτη του ήττα.

Κορυφαίος για τον Φοίνικα ήταν ο Εβάντρο με 18 πόντους, με τον Ντόκιτς να ακολουθεί με 17, ενώ για τον Εθνικό ξεχώρισε ο Ριζόπουλος με 15.

Στο πρώτο σετ ο Εθνικός κράτησε το προβάδισμα μέχρι το 20-18, όμως ο Φοίνικας αντεπιτέθηκε με ένα σερί πέντε πόντων και πήρε τα ηνία που κράτησε μέχρι τέλους για το 1-0 σετ.

Αντίστοιχη ήταν η εικόνα και στο δεύτερο σετ, με τους ακρίτες να κρατούν ελαφρύ προβάδισμα που ανέτρεψε ο Φοίνικας. Μάλιστα, κατάφερε να προηγηθεί με 24-22, όμως ο Ριζόπουλος δεν τον άφησε να τελειώσει το σετ ισοφαρίζοντας. Κάτι που έκανε μετά το 25-25, όταν επίθεση του Ντόκιτς και άσος του Εβάντρο έκαναν το 2-0 σετ.

Στο τρίτο σετ ο Φοίνικας πήρε αρχικά τον έλεγχο του σετ. Ο Εθνικός έτρεξε σερί έξι πόντων και προηγήθηκε, όμως οι Συριανοί απάντησαν με αντίστοιχο σερί που τους άνοιξε το δρόμο για το τελικό 3-0 σετ με 25-21.