ΕΣΚΑ Νεάνιδες: ΓΣ Αγίας Παρασκευής - Εύνικος 60-48

Δημοσιεύθηκε στην κατηγορία Μπάσκετ - Κορίτσια
01 Φεβρουαρίου 2017

Δελτίο Τύπου του ΓΣΑΠ: «Νίκη σημείωσε η ομάδα των νεανίδων μας επί του Εύνικου, σε ένα αρκετά αγχωτικό παιχνίδι. Τα κορίτσια μας έδειξαν καλή παρουσία στο πρώτο ημίχρονο. Από το τέλος όμως του δευτέρου δεκαλέπτου και μέχρι τα μισά σχεδόν της τέταρτης περιόδου υπήρξε χαλάρωση, κυρίως στην άμυνα, δίνοντας στον αντίπαλο τη δυνατότητα να γυρίσει το παιχνίδι σε ντέρμπυ και να μας ισοφαρίσει στους 40 πόντους, έξι μόλις λεπτά πριν το τέλος του αγώνα!

Η χρέωση των Αμίτση και Κούκη με τέσσερα φάουλ, καθώς και η έξοδος από το παρκέ της Χονδρογιάννη με πέντε, επηρέασε την ψυχολογία, αλλά και τη δυναμική της ομάδας! Παρ΄όλα αυτά, στα τελευταια λεπτά του αγώνα η ομάδα μας βρήκε τον εαυτό της και με το επιμέρους σκορ των 20 πόντων έναντι των 8 της αντίπαλης ομάδας, κατέκτησε τη νίκη!

Συγχαρητήρια στις αθλήτριες και την προπονήτριά τους! Επόμενη αγωνιστική τη Δευτέρα 6 Φεβρουαρίου με αντίπαλο τον ΑΟ ΣΠΟΡΤΙΓΚ εκτός έδρας (21:30).

Δεκάλεπτα : 18-12, 11-4, 9-20, 22-12

ΓΣΑΠ (Αργυρίου): Χριστοπούλου, Σφήκα, Πλώτα, Αμίτση 10(3), Χριστοδούλου, Κανιαδάκη 11(1), Χονδρογιάννη 4, Κούκη 22, Γρύλλια 13, Ζανίκα.

ΕΥΝΙΚΟΣ (Βελτσίστας): Κρεμμύδα 9, Δρακοπούλου 1, Πολυχρόνου, Λαμπίρη 7, Χαλαβατζη 4, Μεται 6(2), Θωμαίδου 6, Μαυράκη 6, Αγγελοπούλου 9, Πασχοπούλου.

ΚΟΡΑΣΙΔΕΣ: ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΓΣ-ΓΣΑΠ : 44-26

Δεκάλεπτα : 08-04,12-08,11-09,13-05

Κακό παιχνίδι για τα κορίτσια μας, που σε κανένα σημείο του αγώνα δεν μπόρεσαν να ακολουθήσουν τις αντιπάλους τους, βρέθηκαν δε σε όλα τα δεκάλεπτα πίσω στο σκορ . Στο Γ δεκάλεπτο προσπάθησαν να είναι ανταγωνιστικές αλλά έληξε με σκορ 31-21. Στο τελευταίο δεκάλεπτο ήταν το χειρότερο κομμάτι του αγώνα για τα κορίτσια μας και έτσι βρέθηκαν στο τελικό και δίκαιο σκορ με 44-26. Επόμενες αγωνιστικές υποχρεώσεις την Πέμπτη 09-02-2017 στις 21:30 στο γήπεδο Κοντοπεύκου με το ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟ (ματς που είχε αναβληθεί) & το Σάββατο 11-02-2017 στο γήπεδο Αγ. Νικόλαου Πατησίων με αντίπαλη ομάδα την ομάδα του ΑΟ ΤΡΙΤΩΝ στις 21:30.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΓΣ (Σκαρογιαννη) Κιουση, Γιαννακοπουλου, Κατσαρελια, Κατρη, Μοχαμμαντι, Καπογιαννατου, Γαλατσατου, Γεωργιαδη, Παραθυρα, Μπολενα, Μαλολλαρι, Μαρουλη.

ΓΣΑΠ (Χριστοδούλου) Χονδροπούλου, Ζανίκα Κ., Πλωτά, Χριστοπούλου, Λιλικάκη, Λούκα, Πατσατζή, Κυρκόπουλου, Ξηραδάκη, Χριστοδούλου, Γεωργοπούλου»