Πανιώνιος και ΠΑΟ πάνε για το χρυσό στο Αγρίνιο

Δημοσιεύθηκε στην κατηγορία Μπάσκετ - Αγόρια
22 Ιουνίου 2018

Αήττητος συνεχίζει στο 45ο Πανελλήνιο Παίδων του Αγρινίου και ο Παναθηναϊκός, που επικράτησε με και 82-54 του Ηρακλείου.

Οι «πράσινοι» ήταν εντυπωσιακοί στο ξεκίνημα και προηγήθηκαν με 13-0 στο έκτο λεπτό. Στα μέσα της δεύτερης περιόδου έκαναν νταμπλ-σκορ με 30-15, αλλά το Ηράκλειο κατάφερε να μειώσει σε μονοψήφιο νούμερο στα μέσα του τρίτου δεκαλέπτου (46-39). Οι Αθηναίοι όμως με νέο ξέσπασμα έφθασαν το σκορ στο 65-42, έξι λεπτά πριν τη λήξη και πέτυχαν άνετα την τρίτη τους νίκη με εντυπωσιακή διαφορά.

Δεκάλεπτα: 18-8, 40-26, 55-42, 82-54

Διαιτητές: Λουλουδιάδης-Λεκατσάς

Παναθηναϊκός (Σιούτης): Πατρινιός 4, Κορωπιώτης, Κάβουρας 1, Γιαννούλτσης 12, Κυραλέος 2, Βαδρατσίκας 4, Πολάτογλου 9(1), Παπαδημητρακόπουλος 2, Καλιανιώτης 27, Πάλλης, Πατρινός, Γιώτης 21(1).

Ηράκλειο (Πινακουλάκης-Δελατόλας): Κουνετάκης, Περαντωνάκης, Ματθαιάκης, Ηλιάκης 2, Γκίζης 10, Κουκιαδάκης 8, Βασιλάκης 7, Ινιωτάκης, Βογιατζάκης, Νταής, Βαμβουκάκης 15(2), Καψάλης 12.

Ο προπονητής του Παναθηναϊκού Γιάννης Σιούτης δήλωσε μετά το τέλος του αγώνα: «Συγχαρητήρια και πάλι στα παιδιά. Σε ένα πολύ δύσκολο τουρνουά πέτυχαν μια ακόμη νίκη με καλή απόδοση. Πρέπει να δώσουμε το 100% στα υπόλοιπα δύο παιχνίδια».

Με εξαιρετική απόδοση στο δεύτερο ημίχρονο και ειδικά στην τελευταία περίοδο ο Πανιώνιος επιβλήθηκε με 70-47 της ΔΕΚΑ.

Ο Πανιώνιος ξεκίνησε προηγούμενος με 5-0 στα πρώτα λεπτά του αγώνα. Η ΔΕΚΑ όμως κατάφερε να κάνει το δικό της σερί και να προηγηθεί με 7-8 στο 7ο λεπτό.  Οι Θεσσαλονικείς πήραν προβάδισμα με 12-15, επτά λεπτά πριν το τέλος της δεύτερης περιόδου και το αύξησαν σε 18-24 στο 17΄. Η ομάδα της Νέας Σμύρνης ξεκίνησε καλύτερα στο τρίτο δεκάλεπτο και προηγήθηκε με 28-27, τρία λεπτά μετά την έναρξή του. Οι δύο ομάδες εναλλασσόταν στην πρωτοπορία με μικρή πάντα διαφορά μέχρι το 34ο λεπτό όταν ο Πανιώνιος προηγήθηκε για πρώτη φορά με διψήφιο νούμερο (50-40) ύστερα από σουτ του Κοκορέλη. Από εκείνη τη στιγμή και μετά η διαφορά διευρύνθηκε εντυπωσιακά για τον Πανιώνιο που έφθασε καθαρά στη νίκη.

Δεκάλεπτα: 8-8, 21-26, 40-37, 70-47

Διαιτητές: Ζαχαρής, Τσιμπούρης

Πανιώνιος (Μελέτης): Μακρής 3(1), Νουρτσελλάρι, Παπακωνσταντίνου 3, Κουμάνταρος 6, Μεριχωβίτης 2, Νάνος 3, Τόλιας 15(1), Καραογλάνης 2, Κοκορέλης 21(5), Δημητρακόπουλος 6(2), Μπαμπάτσικος 2, Δαλαμπέκης 7.

ΔΕΚΑ (Χατζηβρέττας, Κυριαζής, Χρήστου): Τσιμερίκας,  Βενετίδης, Κρίτσικας, Βασιλείου 2, Παπαπασχάλης 1, Τσιροπούλης Ι., Τσιροπούλης Μ. 3, Παπασάβογλου Αν. 19, Θεογιάννης 6(2), Παπασάβογλου Αρ. 14(2), Κοντέλης 2.

Την πρώτη του νίκη στο 45ο Πανελλήνιο Παίδων που συνεχίζεται στο Αγρίνιο πέτυχε ο Προμηθέας Πάτρας που επικράτησε με του Αρίωνα Ξάνθης στο πρώτο παιχνίδι της τρίτης μέρας.

Οι δύο ομάδες εναλλασσόταν στην πρωτοπορία στο πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα. Ο Προμηθέας προηγήθηκε με 26-21 στις αρχές της δεύτερης περιόδου και με 29-23 λίγο αργότερα. Η διαφορά ξεπέρασε για πρώτη φορά τους δέκα πόντους (37-27) στο 16ο λεπτό και παρέμεινε μέχρι τις αρχές του τελευταίου δεκαλέπτου όταν πλησίασε τους είκοσι για να τελειώσει με +22  υπέρ της ομάδας από την Αχαΐα.

Δεκάλεπτα:  18-19, 45-31, 61-50, 76-54

Διαιτητές: Τσαχάκης-Σταθόπουλος

Προμηθέας Πάτρας (Κεσαπίδης): Αλαφοδήμος 12(2), Νεόφυτος, Καρυδάκης, Καφεζάς 6, Μαντζούκας 28, Μαντίκος 13(1), Παγανιάς 11(3), Μαράτος, Γοργότσης Π. 2, Γοργότσης Ν. 2, Λάγιος 2.

Αρίων Ξάνθης (Θερμός, Παπαδόπουλος): Παύλου 6, Μελαδιανός 13, Αμοιράς 7(1), Μπουτζικούδης 5, Καλλίδης, Κοτζαμάνης 3(1), Χριστοφορίδης 4, Ευσταθιάδης 4, Ελευθεριάδης 6, Γκαγκαλίδης 4, Δεληγιάννης 2, Λαμπρόπουλος.

Δηλώσεις

Ο προπονητής των νικητών Ανδρέας Κεσαπίδης δήλωσε μετά το τέλος του αγώνα: «Είχαμε δύο άτυχα αποτελέσματα τις πρώτες δύο μέρες, αλλά σήμερα πετύχαμε την πρώτη μας νίκη. Θα προσπαθήσουμε να βελτιώσουμε τις αδυναμίες μας και να τερματίσουμε όσο γίνεται ψηλότερα στη διοργάνωση».